Z kuşağı ve Fight Club!

Maalesef kulübün ilk kuralını çiğniyoruz çünkü bu tüketim çılgınlığı üstünde konuşmaya değer.

Hepimizin aşina olduğu şu 90’ların sonu makineleşme ile başlıyorum çünkü her şeyin başladığı zaman o zaman, insan gücünün yerini günümüzde insanı bile sollayacak derecede akıllı makineler alınca işsizlik oranı artmaya başladı ve insanların oturup düşünecek epey vakti vardı.

Yaşamın koşuşturması içinde sürekli tüketen bir insanı sadece bir hafta hiçbir teknolojik alet olmadan bir evde bırakırsanız yaptığı her şeyi sorgulamaya başlayacaktır işte o zamanlarda da tam olarak böyle oldu.

Ama bu düşünce sürecine başlamadan deliler gibi tüketmeye başladık, evet üretiyorduk ama bunun üç katı hızla tükettik de.

İşte Fight Club da bu zamanlarda yaşayan baş rolümüz Jack’in tatminsiz yaşamını merceğe alarak bunun üzerinden tüketim toplumunu işliyor, peki biz bugün ne konuşacağız?

Z kulağındaki tüketim çılgınlığını ve meta fetişizmini!

  • Meta fetişizmi: Sahip olma zorunluluğu hissetmek, statü satın almak demektir buna örnek olarak herhangi bir tişörte değil de o tişört X marka olduğu için ona yönelmemizdir. Marx Capital de bu kavramı kullanmıştır.

Baş rolümüz Jack meta fetişizmine kendini o kadar kaptırmıştır ki tuvalette dahi İKEA dergilerine bakar ve siparişler verir, ihtiyacı var mıdır?

  • HAYIR !

Filmde çoğu ürün tek kullanımlıktır, çünkü tüketim toplumunda herkes yalnızdır.

Z kuşağı bunların neresinde?

Tam da orta yerinde, istatistikliklere göre X ve Y kuşaklarından daha farklı tüketim özellikleri gösteriyoruz. X kuşağının uzun vadede borç ödemesi çocukları olan Y kuşağını fazlaca etkilemiş ve Y kuşağı bu baskı etkisinde daha çok anlık zevklere yönelmiş. Bu nedenle Y kuşağının kendine ev, arsa vb alması daha zor bir işe dönüşmüş.

Z’ye gelirsek, fiziksel ürünleri anlık ürünlere tercih ettiğimiz ortaya çıkmış, detayını inceleyebilirsiniz;

(https://pazarlamaturkiye.com/z-kusagi-ve-y-kusaginin-satin-alma-egilimleri/)

Fakat fiziksel ürünleri tercih etmemiz daha çok spontane satın aldığımızı ortaya koymuş, Y kuşağının bizden daha planlı alışveriş yapıyor olduğu kaçınılmaz bir gerçek.

Ayrıca Z kuşağı olarak sadakatsiziz. Marka sadakati olmayan bir kuşak olduğumuz açıklanmış bu bizi tüketim çılgınlığı çarkının bir dişlisi yapmıyor değil.

Neden minimalist yaşamak yerine sürekli alışveriş yapma ihtiyacı hissediyoruz?

İnkar edemeyiz bir çoğumuz işimize yaramayacak veya ihtiyacımız olmayan bir çok ürünü alıyoruz, kullanmıyor ve atıyoruz.

Tyler’ın da dediği gibi ;

Ama neden?

İşte bunun adını Grant Mccracken koymuş :

Diderot Etkisi

Basitçe hikayeden bahsedeceğim ki ne olduğunu anlayalım:

Diderot “encyclopedie” kurucu ortağı, 52 yaşında ve o yaşına kadar fakir bir yaşantı sürmüş. Şimdi ise kızı evlenmek üzere ve beş kuruş parası yok. Tam o sırada dönemin Rusya imparatoriçesi kendisinden kütüphanesini satın alıyor. Diderotun artık hatırı sayılır miktarda parası var. Kızını evlendiriyor ve kendine hediye olarak bir sabahlık alıyor.

Her şey bununla başlıyor işte. Masasında otururken masanın sabahlığına yakışmadığını düşünüyor ve masasını değiştiriyor sonrasında ise halıları masasına, perdeleri halısına yakışmıyor derken bu böyle devam ediyor kendini tüketim sarmalının içinde buluyor. Beş parasız kalınca ne hale geldiğini fark ediyor ve “Eski sabahlığımın efendisiyim, yeni sabahlığımın kölesi oldum.” diyor.

Eski sabahlığımın için pişmanlık adlı bir yazı ele alıyor. Seneler sonra ise yeni bir eşyanın daha fazla şey istemeye sebep olması Diderot Etkisi ile anılıyor.

Filmde de bunun için bir replik var

“ The things you own end up owning you”

Sahip oldukların zamanla sana sahip olur.

Peki ya siz, siz sabahlığınızın kölesi misiniz, efendisi mi?

Sena Sude GÜMÜŞ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: